1 db 2,5 literes befőttes üveg
1,5 kg kisméretű uborka
1 liter víz
30 gramm jódmentes só
5 gerezd fokhagyma
egy csokor kapor
Alaposan mosd meg az uborkákat, vágd le az uborkák végeit, vágd be őket két irányból úgy, ahogy a kovászos uborkánál szokás.
Pakold az uborkákat az üvegbe jó szorosan; minél több fér el benne, annál jobb. Tedd az üvegbe az alaposan megmosott kaprot és a meghámozott fokhagymát is. Az üveg nyakáig pakold az uborkákat.
Ezután készítsd el a sóoldatot a fermentáláshoz: oldd fel a vízben a sót, majd forrald fel, és várd meg, míg langyosra hűl. Míg a kovászos uborkánál előny, ha forrón öntöd a vizet az uborkákra, a fermentálás során ez inkább hátrány, mert ennél az eljárásnál az a cél, hogy lassan induljon be az erjedés; a forró víz miatt túl gyors lenne a folyamat, és nem tudnád sokáig eltartani az uborkádat.
Öntsd fel a langyosra hűlt sós vízzel az üvegben lévő uborkákat úgy, hogy teljesen ellepje őket. Fontos, hogy ne legyen színültig az üveg, mert az erjedés során kifuthat.
Zárd le az üveget jó záródó tetővel, és tedd olyan helyre, ahol legalább 18, de legfeljebb 25 fok van. A kovászos uborkával ellentétben a fermentált uborka készítéséhez nem szükséges a túl nagy meleg, a tűző napra pedig egyenesen tilos kitenni! Tegyél egy mély tálat vagy tányért az üveg alá, mert bár le van zárva, az erjedés során kifuthat a leve.
Naponta nyisd meg az üveget, hogy távozhassanak a keletkező gázok; ilyenkor, ha kell, sós vízzel pótold a kifutott levet.
A harmadik naptól már érdemes megkóstolni az uborkát; ha már nem zavaros a leve, és az ízét megfelelőnek találod, tedd hideg helyre – ez lehet a kamra, vagy akár a hűtőszekrény is.
A fermentált uborka hónapokig eláll, az íze pedig olyan, mint a kovászos uborkáé.
A fermentálás során olyan mikroorganizmusok szaporodnak el a savanyúságokban, amik nemcsak természetes tartósítószerként működnek, de a szervezetünknek is jót tesznek, hiszen természetes probiotikumokként működnek. Ezek a bélrendszerbe jutva helyreállítják a bélflóra egyensúlyát, így erősítik az immunrendszert, ami a téli, vírusos-megfázásos időszakban hatalmas segítség lehet. Mindezek mellett a fermentált uborkában található jótékony baktériumok segítik a vitaminok felszívódását, és mivel felpörgetik az anyagcserét, így a fogyást is megkönnyítik.
A céklát alaposan megtisztítjuk, héját lekeféljük, és annyi vízben, amennyi ellepi, puhára főzzük. Lehűtjük, meghámozzuk, és vékony szeletekre vágjuk. Két liter vízbe beletess...
Elkészítési idő: Nehézség: Nehéz1. A céklát alaposan megtisztítjuk, héját lekeféljük, és annyi vízben, amennyi ellepi, puhára főzzük. 2. Lehűtjük, meghámozzuk, és vékony szeletekre vágjuk. 3. Két liter vízbe be...
Elkészítési idő: 2 óra Nehézség: KönnyűA paprikákat többszöri mosás után, kicsumáztam, a magokat kiveregettem és felaprítottam. Az aprítógépben kis adagonként összedaráltam. (Vigyáztam, hogy ne legyen belőle turmix, s...
Elkészítési idő: Nehézség: KönnyűA káposzták külső piszkos, sérült leveleit távolítsuk el, majd a torzsa koszos, sérült részét is vágjuk le. Van, aki a torzsát teljesen kivágja, mi nem tettük, mert elég zsenge vol...
Elkészítési idő: Nehézség: Közepes