25 dkg finomliszt
25 dkg teljes kiőrlésű liszt
1 evőkanál lenmag és szezámmag vegyesen
1,6 -. 1,9 dl langyos víz
5 dkg friss élesztő
1 ek kristálycukor
2 tk só
4 ek olaj v., zsír
1 ek sikér
+ a tetejére 2 evőkanál víz
1 evőkanál lenmag, szezámmag, tökmag vegyesen
A langyos vízben elkeverjük a cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt - felfuttatjuk (kb. 10 perc).
A liszteket leszitáljuk: a teljes kiőrlésű liszt rostjai a szitában maradnak, ezt hozzáöntjük a liszthez. Összekeverjük a liszteket a magvakkal és a sóval. Hozzáadjuk az olajat, végül a felfuttatott élesztőt is és bedagasztjuk a tésztát. Jó puha, picikét ragacsos tésztát kell kapnunk.Letakarva 30 percig kelesztjük.
A megkelt tésztát enyhén lisztezett felületen 12 egyenlő darabra osztjuk, kezünkkel gombócokat formálunk.
Sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk a zsemléket egymástól picit távolabb, 15 percig kelesztjük, majd lekenjük a tetejüket vízzel, megszórjuk a magvakkal.
A 200 fokra előmelegített sütő aljába egy kis tepsi/tál hideg vizet teszünk és így sütjük a zsemléket alsó-felső sütéssel 25 - 30 percig.
Ágnes Pokoraczki Tiborné kenyere a valihagyományos konyhája oldalon van. sok-sok fotóval . 2015. 06.16-án találtam.
Elkészítési idő: Nehézség: Nehéz
A hozzávalókból tésztát dagasztottam, majd egy kiolajozott tálban duplájára kelesztettem. 10 részre vágtam, gömbölyítettem és megint pihent fél órát, vékony, hosszú csíkokra nyújt...
Elkészítési idő: Nehézség: Nehéz
Belemorzsoljuk a langyos cukros tejbe az élesztőt, és félretesszük. A lisztet a sóval tálba szitáljuk, beleöntjük az élesztős tejet és az olajat, majd lágy tésztát dagasztunk belől...
Elkészítési idő: Nehézség: Közepes