menu

Családireceptkönyv.hu

Rántás,besűrítés,habarás,lisztszórás


Írta:

Nehézség: Könnyű
print

Hozzávalók:


— Jó rántás készítése: A zsiradékot felhevítjük. Ha habzik, rászórjuk a lisztet, és közepes lángon állandó keverés közben a kívánt színűre pirítjuk. Fehér színű rántást készítünk mártásokhoz, zöldfőzelékekhez és fehér színű levesekhez. A lisztet éppen csak átforrósítjuk, és vízzel, tejjel vagy tejszínnel felengedjük. A tűzről lehúzva azonnal simára keverjük, majd beleöntjük az ételbe. (Gyakorlatlan háziasszonyok szűrőn keresztül öntsék, így nem lesz csomós.) Gyorsan összekeverjük, felforraljuk, és a kívánt sűrűségűre főzzük. (Minél tovább forralják, annál sűrűbb lesz az étel.) Világos, zsemleszínű rántást úgy készítünk, hogy csak addig pirítjuk a lisztet, amíg halványsárga, zsemleszínű nem lesz. Barna rántás készítésekor a lisztet barnára pirítjuk a felforrósított zsiradékban (vajban, margarinban, olajban, zsírban), de vigyázzunk, nehogy megégjen! Ha még külön színezni is akarjuk az ételt, akkor a már majdnem megfelelő színű rántásba 1-2 mokkáskanál kristálycukrot is szórunk, s azzal együtt tovább pirítjuk. Vigyázat, a cukor nagyon hamar megéghet, egyetlen pillanatra sem hagyhatjuk magára! Fűszerek a rántásban: Világos és barna rántással sűrítjük a különféle fűszerekkel ízesített leveseket és színes mártásokat, főzelékeket. A rántás fűszerezése nem könnyű. Az alábbi sorrendet feltétlenül tartsuk be, ellenkező esetben vagy megég a fűszer a rántásban, és keserű lesz, vagy nem érződik a fűszer íze. Tehát először felhevítjük a zsiradékot, meghintjük a liszttel, majd a kívánt színűre pirítjuk. Ezután tesszük bele a nagyon finomra vágott hagymát vagy a petrezselyemzöldet, esetleg a pirospaprikát stb. Azonnal lehúzzuk a tűzről. Kevés hideg folyadékkal simára keverjük, majd finom szűrőn keresztül öntjük a forrásban lévő ételbe. Rögtön összekeverjük, és néhány percig forraljuk. Az így készített rántás sohasem lesz csomós. Aki már gyakorlottabb, szűrő nélkül is beleöntheti az ételbe. Rántáspraktikák: Ha a rántás összecsomósodott, ne öntsék bele az ételbe, hanem kevés főzőlével hígítsák fel. Összeforralva kevergessék, majd szűrjék át, és csak a már sima rántást használják fel. Hideg rántáshoz forró folyadékot, forró rántáshoz hideg folyadékot öntsenek, így biztosan nem lesz csomós. A rántás előre elkészíthető, a hűtőszekrényben akár egy hétig eláll, ha jól záródó, csavaros üvegben tartják. A rántás akkor sűrít a legjobban, ha finomliszttel készítik.

— A rántás Alaprecept: 1 liter folyadékhoz (leveshez): 2 evőkanál zsiradék (olaj/zsír, vaj/margarin), 2 evőkanál finomliszt, 2 dl víz. Elkészítés: A zsiradékot lábaskában felmelegítjük, beleszórjuk a lisztet, és lassú tűzön, gyakran megkeverve az ételnek megfelelő színűre (rózsaszín, világosbarna, sötétbarna) pirítjuk. Lehúzzuk a tűzről, egyszerre felöntjük a hideg vízzel, erőteljes mozdulatokkal csomómentesre elkeverjük. A szelíd forrásban lévő ételhez szűrjük, és "kiforraljuk", azaz fedő nélkül, lassú tűzön 10 percig forraljuk, hogy lisztes, "nyers" ízét elveszítse. A kész alaprántáshoz gyakran adunk különféle ízesítőket, fűszereket (pl. pirospaprika, köménymag, felaprózott hagyma, fokhagyma, petrezselyemzöld, kapor, tárkony). Ezeket csak rövid ideig pirítjuk benne - a paprikát pedig egyáltalán nem, mert könnyen megég és keserű lesz, ezért lehúzzuk a rántást a tűzről mielőtt hozzáadnánk -, és azonnal felöntjük a vízzel vagy a receptben megadott folyadékkal. Fontos: A zsiradékot nem szabad túlhevíteni, mert megég benne a liszt, és keserű lesz! * Készíthetünk "energiatakarékos", azaz zsiradék nélküli rántást is, ha az étel mindenképpen megkívánja a pirított liszt ízét (magyaros ételek esetében). * Ha az étel odakozmálna (mert pl. erős tűzön forraltuk), ügyelve arra, hogy odakapott aljából ne kerüljön bele, azonnal átöntjük tiszta edénybe. * Ha a zöldség túl puhára főtt volna, leszűrjük, és csak a levét rántjuk be, majd kiforralás után visszatesszük az ételbe. A törékeny-kényes töltelékeket is kivesszük a léből, mielőtt berántanánk. * A liszttel sűrített, általában keményítőt tartalmazó ételeket fedő nélkül, szelíd forralással főzzük, mert könnyen felhabosodnak, kifutnak.

— Habarás: Általában egy-másfél dl folyadék (víz, csontlé, tej, tejföl, tejszín, zöldséglé, bor stb.) meg egy púpozott teáskanál (vagy a receptben előírt mennyiségű) liszt (vagy egyéb meghatározott sűrítőanyag) keveréke a habarék, amelyet tálkában vagy pohárban először is kis habverővel csomómentesre keverünk, és a forrásban lévő ételbe csorgatva folyamatosan kevergetünk. Legegyszerűbb szűrőn keresztül engedni, így biztosan nem lesz csomós. Az ételt ezután tanácsos jól kiforralni, hogy a liszt nyers íze ne érződjön, ne változtassa meg az étel ízét. * A lisztet tálba szórjuk, apránként hozzáadjuk a receptben megadott hideg folyadékféleséget (tej, tejföl, tejszín, húsleveslé, víz stb.), és habverővel simára eldolgozzuk. Elkeverjük-felhígítjuk 1-2 merőkanál főzőlével, majd a lassú forrásban lévő ételhez adjuk, és mérsékelt tűzön, fedő nélkül 5 percig főzzük. Fontos: Ha csomósra sikerül a habarás, szűrőn keresztül öntjük az ételbe, a szűrőben fennakadt csomókat pedig kanálháttal szétnyomkodjuk, mert különben nem töltik be sűrítő szerepüket. Az edényt nem tanácsos lefedni, mert a liszttel sűrített ételek forrás közben hólyagosodnak, és könnyen kifutnak.

— Habarás: A leggyakoribb habart ételek a gyümölcslevesek, egyszerű zöldség- és füstölt lében főtt levesek, egyes főzelékek (zöldbab-, tök-, savanyú krumplifőzelék), valamint tejfölös/tejszínes paprikások (csirke-, borjú-).

A receptben megadott mennyiségű lisztféleséget (búza-, kukorica-, rizs-) tálba szórjuk - rizslisztből sem kell kevesebb, mint a búzalisztből, de nagy előnye, hogy nem csomósodik. Apránként hozzáadjuk a receptben megadott hideg folyadékot (tej, tejföl, tejszín, húsleveslé, víz stb.), és habverővel simára eldolgozzuk. Elkeverjük-felhígítjuk 1-2 merőkanál főzőlével, majd a lassú forrásban lévő ételhez adjuk, és mérsékelt tűzön, fedő nélkül, 5 percig főzzük.

Az étkezési keményítő alapú vaníliás vagy egyéb ízesítésű pudingporok különösen bársonyossá-finommá teszik a gyümölcsleveseket-mártásokat.

— Ha liszttel sűrítünk, akkor utána 5-10 percig főzzük az ételt, hogy a lisztíz ne legyen érezhető.

— Ételsűrítési fortélyok: A főzelék-alapanyag mennyiségének, általában 30%-át összeturmixoljuk vagy szűrőn átpasszírozzuk. Visszatéve a főzelékbe, még egyszer átforralva, ez alakítja ki a kellő sűrűséget. Más módszer: A kefírt vagy joghurtot alaposan (legalább egy percig) összekeverjük. Ettől habos, krémszerű lesz, majd ezt adjuk a főzelékekhez. Más módszer: A burgonya is ideálisan sűrít. Elég egy közepes burgonyát belefőzni az ételbe, majd összetörve vagy összeturmixolva abba visszarakni.

— Sűrű rántásos főzelékek helyett pároljunk vízben kicsit több zöldséget, és egynegyedét szitán áttörve vagy mixelve, a zöldség főzőlevéből keveset kivéve hígítsuk fel, majd ízlés szerint fűszerezzük. Brokkolit, karfiolt, spárgát, sárgarépát készíthetünk így.

— Reformrántás: Rántást készíteni minden háziasszony tud. Arról azonban már nem mindenki hallott, hogy a reformüzletekben vásárolt teljes kiőrlésű lisztet nem szabad hagyományos módon sötétre pirítani, mert megkeseredik. A zsiradékban pirított rántás mindig sötétebb színű lesz, míg a szárazon pirított világosabb. Az utóbbit üvegekbe töltve hosszú ideig tárolhatjuk is, de a zsíros, olajos rántást nem tanácsos hosszabb ideig őrizgetni.

— Előfordul, hogy a megpárolt sóska sűrítéskor (amikor liszttel megszórjuk és tejjel felengedjük) megcsomósodik. Semmi baj! Vagy turmixgépben, vagy merülő turmixfejjel simára dolgozhatjuk. Ez a megoldás nemcsak a sóskánál, de más főzeléknél, levesnél is alkalmazható, ha a rántás, a habarás vagy a sűrítésre használt tojás összeugrik, megcsomósodik. Legfeljebb mártásként vagy krémlevesként tálaljuk. Az asztal körül ülőknek nem kell elárulni a titkot, csak a végeredmény számít. Más módszer: Nem lesz csomós a rántás, ha egy csipet sót teszünk bele, mielőtt a levesbe vagy a főzelékbe tennénk. Más módszer: Nem lesz csomós az étel, ha a forró rántáshoz hideg vizet öntünk, és kevergetve addig melegítjük, amíg a keverék sima nem lesz, és csak akkor öntjük a sűrítendő ételhez. Egyébként készíthetünk egyszerre több rántást is, hogy amikor szükség van rá, csak elő kelljen venni. Ilyenkor a tartalékot üvegben a hűtőszekrényben tároljuk, és mindig felforrósítunk belőle annyit, amennyit éppen használni akarunk. Úgy bánunk vele, mint a frissen készülttel, sőt utólag is tehetünk bele ízesítőket (pirospaprika, fokhagyma, petrezselyemzöld stb.) Más módszer: A habarást szűrőn keresztül engedjük az ételbe, így nem csomósodik össze. Más módszer: Mielőtt a rántást vagy a lisztes folyadékot beleöntenénk az ételbe, hideg vízzel gyorsan keverjük simára a forró rántást, majd finom szűrőn keresztül öntsük a levesbe-főzelékbe, így biztosan nem kerül csomó az ételbe.

— Rántás készítésénél a lisztet mindig a már meleg zsírba vagy olajba tegyük.

— Csomómentes rántás: Nem lesz csomós az étel, ha a forró rántást hideg, a hideg rántást pedig forró vízzel engedjük fel.

— Rántás helyett reszelt sajttal is lehet ételeket sűríteni.

— Rántás francia módra: A francia konyha mártásainak sajátossága, hogy vajas liszttel sűrítve készülnek. A vajat villával összetörik, a liszttel eldolgozzák (a vaj mindig több, mint a liszt), és kis gombócokat formálnak belőle. Egyenként a mártásba keverik, amiben szépen felolvad úgy, hogy a liszt sosem csomósodik össze.

— Ne keverjük forró rántásba a pirospaprikát, hanem hagyjuk kissé hűlni, különben a paprika keserű ízt kap.

— Liszttel beszórás ("staubolás"): Zsenge zöldségféléket, leveseket, mártásokat, egyes főzelékeket szoktunk ezzel az eljárással sűríteni. A leggyakoribb liszttel megszórt ételek: zöldborsó-, gomba- és vegyes zöldségleves, zöldborsó-, sóska-, sárgarépa- és finomfőzelék, gombamártás, bizonyos pörköltek, apró pecsenye-raguk, zöldséggel/ gombával készített húsételek (pl. Bakonyi szelet) stb. Alaprecept: 40-50 dkg zöldséghez: 1 evőkanál zsiradék, 1-2 evőkanál liszt, 2 dl - 1 liter folyadék - aszerint, hogy mártás, főzelék vagy leves készül belőle. A zöldségeket a recept alapján egy kevés zsiradékban (olaj, vaj vagy margarin), fedő alatt, saját levében-gőzében csaknem puhára pároljuk vagy megpirítjuk, levét elpárologtatjuk. Szitakanálba tesszük a megadott mennyiségű lisztet, egyenletesen megszórjuk vele a zöldséget, jól elkeverjük. Felöntjük a megjelölt mennyiségű folyadékkal (pl. víz, tej, húsleveslé, bor), és 5-10 percig fedő nélkül, szelíd forralással besűrítjük.

— Lisztszórás: A párolt és zsírjára pirított (vagyis folyadékot már nem tartalmazó, zsírjára lesült) ételt (ragut, zöldséget, mártást stb.) meghintjük kevés (egy fakanálnyi) liszttel, majd a megfelelő folyadékkal azonnal felöntve, és állandóan kevergetve ugyancsak felforraljuk. * A sűrítés modernebb módja, amikor a főzelék vagy leves nyersanyagából egy keveset pürévé törünk, hozzáadunk kevés folyadékot (akár a levesből kivéve), és ezzel habarjuk be az ételt, vagy pedig fele-fele arányban keverjük össze a lisztes habarékot kevés zöldségpürével. * Lehet sűríteni még burgonyapehellyel vagy összetört főtt burgonyával, persze csak akkor, ha az étel jellege megengedi. Például a krémleveseket - rántás helyett - főtt, turmixolt zöldséggel vagy evőkanálnyi burgonyapehellyel tehetjük sűrűbbé. A reformtáplálkozás hívei gabonapehellyel sűrítik az ételt.

— A Knorr Ételsűrítő megkönnyíti a konyhai munka egyik legkritikusabb részét, a rántást vagy habarást. A praktikus kiöntővel ellátott dobozban Ön növényi olaj és búzaliszt felhasználásával készült granulátumot talál, amely a forrásban lévő folyadékba szórva kb. 1 percnyi forralás után csomómentesen besűríti az ételt. Mihez és hogyan használható? Habarással és rántással készített levesekhez, főzelékekhez. * A habarás készítésénél a tejet vagy tejfölt adja hozzá a folyadékhoz, majd a kívánt mennyiségű Ételsűrítőt öntse bele, és forralja egy percig. * A rántással készült ételek esetében először kevés zsiradékon futtassa meg a fokhagymát, vöröshagymát, pirospaprikát, majd készítse el az ételt a szokott módon. A főzés végén adja hozzá az ételsűrítőt. * Az Ételsűrítő ideális sűrítője a melegen fogyasztott édes és sós szószoknak, mártásoknak.

Trükkök, tippek, praktikák:



Kinek a kedvence ez a recept?


favorite Kedvenc receptnek jelölés Kedvenc receptem

Recept tipusa:


Egyéb ételek,
Beszéljétek meg főzési tapasztalataitokat
Recept ajánló
Avatar
Írta: Emese
Citrommáz
Citrommáz

Elkészítési idő:
Nehézség: Könnyű
share
Avatar
Írta: Éva
Helyettesítők
Helyettesítők

Elkészítési idő:
Nehézség: Könnyű
share
Avatar
Írta: Henrietta
Töltött paprika
Töltött paprika

A darálthúst összekeverjük a félig megfőzött rizzsel, a sóval, a borssal és a tojással. A vöröshagyma felét egészen apróra összevágjuk, kevés olajon megfuttatjuk és ezt is a tölte...

Elkészítési idő:
Nehézség: Könnyű
share
Avatar
Írta: Andrea
Reis - Tomatensuppe mit Hackfleischbällchen
Reis - Tomatensuppe mit Hackfleischbällchen

Tomaten häuten und grob würfeln. Die Schalotte fein würfeln und in einem großen Topf in Öl anschwitzen. Gewürfelte Tomaten, Dosentomaten und Tomatensaft hinzufügen, alles leicht ze...

Elkészítési idő:
Nehézség: Könnyű
share
close add person Belépés recent_actors Regisztráció assignment_ind Belépés recent_actors Regisztráció account_balanceASZF info Impresszum thumb_up Facebook oldalunk