40 dkg finom liszt,1 csipet só
1 dl hideg tej 1 dkg élesztő
4 dkg porcukor
1 tojás sárgája
16 dkg hideg vaj,margarin,kockára vágva
Töltelék:
15 dkg dió,fél citrom+narancs héja egy mokkás kanál fahéj,kevés mazsola
15 dkg mák, fél reszelt citrom + narancs héja,egy mokkás kanál fahéj, fél reszelt alma
a forrázáshoz 1,5 dl víz 12 dkg cukor a szirupot elfelezem és a töltelékre öntöm valamint az 1 tojás fehérjét ami a tésztából megmaradt kemény habbá verem és hozzáadom a kihűlt töltelékhez
előző éjszaka összeállítom pihentetem a hűtőben és másnap elfelezem téglalap alakúra nyújtom egy egész tojás és 1 tojássárgájával a tészta szélét három oldalán lekenem rásimítom a tölteléket és a két szélét behajtom,ezután egy tányér alátét segítségével lesimítom a töltelékes tésztát (a nagyi ezt nem írta az én találmányom) és lazán feltekerem a tésztát,majd sütőpapírral bélelt tepsibe teszem.
Ugyanígy elkészítem a dió töltelékkel és ráhelyezek 1 egész diót ,hogy megismerjem melyik a dióval töltött tekercs, majd egy hurka pálcával megszurkálom az aljáig és lekenem a maradék tojásos keverékkel.A hűtőbe teszem a lekent bejgliket,és addig hagyom ott ameddig rászárad.(kb 1 óra)a kezemmel tudom ellenőrizni ha rászáradt a tojás a bejglire ha igenekenem megint tojással és meleg helyen hagyom ezt a réteget is rászáradni.Száradás után előmelegített sütőbe 200-210 fokon kezdem el sütni a bejglit 10 percig, mert ilyenkor megemelkedik a tészta, és kialakul a külső kérge, ami már nem hagyja tovább keni a süteményt a sütés alatt. Ez után vedd le a hőfokot 180 °C-ra, és süsd aranybarnára a bejglit.
- A töltelék mennyisége legyen kevesebb 3 dkg-al, mint a tészta súlya. Ezt pontosan ki kell mérni.
- A töltelékbe ne kerüljön sok folyadék, mert az nyomja szét a tésztát.
- Az élesztőt mindig hideg tejben oldd fel, ha bejglit készítesz, és ne futtasd fel. Ez nagyon fontos. A felfuttatott élesztőtől a bejgli tésztája vastaggá válik.
- Fél centinél ne nyújtsd vékonyabbra a tésztát.
- Hideg helyen tartsd amikor az első réteg tojást rákened.
- Mindig egy tojás sárgája és egy egész tojás keverékét használd a kenéshez
- Mindig hagyj elég időt a tojásnak, hogy megszikkadjon a tésztán.
- Fontos, hogy először magas hőfokon 200-210 °C-on süsd a bejglit 10 percig, mert ilyenkor megemelkedik a tészta, és kialakul a külső kérge, ami már nem hagyja tovább keni a süteményt a sütés alatt. Ez után vedd le a hőfokot 180 °C-ra, és süsd aranybarnára a bejglit.
- Ha kihűlt, szeletelés előtt legalább egy napra csomagold folpackba, hogy megpuhuljon a bejgli, így szépen tudod majd szeletelni, és nem morzsálódik.
Jó étvágyat!
B.U.É.K!
A hozzávalókat összegyúrjuk, közepes keménységű, jól nyújtható tésztát kapunk, és elfelezzük. Egyik fele az alja, a másik fele a teteje lesz. az alsó lapot megszórom zsemlyemorzsá...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű
Pentru blat, se amestecă bine zahărul cu ouăle, uleiul, vanilia, amoniacul stins cu oțet (eu pun bicarbonat), până ce se dizolvă, după care se adaugă făina, puțin câte puțin, până...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű
Keverjük össze a vajat és a porcukrot,adjuk hozzá a tojást és a vaníliát. A liszteket és a pudingport szitáljuk össze, és gyúrjuk össze a vajas keverékkel, akkor jó ha puha, és má...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű