1 kg liszt
30 dkg vaj
2 egész tojás
5 dkg élesztő
2 kávéskanál cukor
2 kávéskanál só
kb.: 3 dl tej
a tetejére ízlés szerint: só, mák vagy egész köménymag
Az élesztőt kis tejjel és pici cukorral felfuttatjuk, majd a lisztből a vajból és a többi hozzávalókból egy jól dagasztható tésztát gyúrunk. Annyi tejet tegyünk hozzá, amennyit felvesz. A tészta azonban ne legyen túl lágy, mert akkor nem lehet jól fonni a kis kalácsokat. Ha simára dagasztottuk, akkor letakarva 1 órát hagyjuk kelni. Ha jól megkelt akkor átgyúrjuk és attól függően, hogy mekkora kalácsokat szeretnénk készíteni vékony, kis hengereket sodrunk. Úgy fonjuk össze, hogy egy rövidebb szálat teszünk középre és U alakban két hosszabbat fogunk hozzá, és mindig csak a széléről veszünk és azt fonjuk a középső szálhoz. A végét összecsippentjük. (Ha kisebb kalácsokat készítünk, akkor ropogósabbak lesznek, ha nagyobbak, akkor puhábbak.) Újra kelesztjük. Mielőtt a sütőbe tesszük, akkor megkenjük a tetejüket felvert tojással és ízlés szerint sót vagy mákot vagy egész köményt szórunk a tetejére. Előmelegített sütőben készre sütjük.
A tálba csipetnyi sót rakunk, 5 dkg cukrot, 5 dkg vajat, 4 tojást. Ezt habosra keverjük. Ha jó habos, jön hozzá a tejben megfuttatott élesztő,liszt. Lágy tésztát készítünk,hólyagos...
Elkészítési idő: 2 óra Nehézség: Közepes