1 kg liszt,
5dl víz,
2,5dkg élesztő,
jó evőkanálnyi só,
1 evk. olaj.
Az előkészületek este kezdődnek, elkészítem az "előtésztát"(kovászt, stb.)
Ez most kb. 25 dkg tönkölyliszt volt, mellé annyi teljes kiőrlésűt tettem, hogy 40 dkg legyen.
Hozzáadtam az élesztőt és 3 dl vizet, a tálban simán kikevertem. (nokedliszerű lesz), aztán egész éjjel hagyom pihenni a konyhapulton.
Reggel minden többi hozzávalóval együtt a gépbe öntöm, és jó alaposan kidolgoztatom.
Ha nem elég bele a víz, akkor apródonként teszek bele dagasztáskor, vagy ha a liszt kevés, akkor abból szórok. Amikor a gép szépen kidagasztotta, megkelesztem, átgyúrom, majd formázom, beleteszem a melegített sütőedénybe (zsírpapírt teszek az aljára) és duplájára kelesztem.
Pengével bevágom, bevizezem, mehet a forró sütőbe lefedve.
Amikor majdnem kész, az edény tetejét leveszem, és úgy sütöm készre.
Ha kisült, levizezem és rácson hagyom cserepesedni.
A liszt bármilyen keverék lehet, ki-mit szeret. A liszt milyensége határozza meg a hozzávaló vizet, azt figyelni kell.
Élesztő fut. Hozzá többi dagaszt. 1 - 1,5 óra kelés. 6 felé oszt, gömbölyít. Ellapít oválisra , felteker. 1 - 1,5 óra pihi. Sütő kapcsol 220 fok, gőz, alsó-felső. Leken, szór S...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű
A folyadék lehet csak víz, lehet csak tej, lehet fele-fele arányban víz és tej. Lehet egy kis pohár joghurt felhígítva vízzel. Az aszkorbinsav vagy az ecet a sikérszálak fejlődésé...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű
https://ketkes.com/ropogos-cukorlepeny-a-spanyolorszagi-zsidok-ellenallhatatlan-finomsaga/
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű