Az itt leírt párizsi sok más felvágott (a húsipari szakzsargonban vörösáru) alapmasszája.
50 dkg sovány disznóhús
20-25 dkg marhahús (lehet ez is disznó)
15-20 dkg zsírszalonna
1 dl hideg víz
2 dkg nitrites pácsó
2 g őrölt (fehér)bors
0,5 g őrölt szerecsendióvirág
0,5 g őrölt koriander
0,3 g őrölt gyömbér
0,2 g őrölt kardamom
0,2 g őrölt paprika
(1-2 ek keményítő)
A húst nagyon alaposan letisztítjuk, kockákra vágjuk és a kockázott zsírszalonnával együtt 2-3 órára betesszük a fagyasztóba. Nem szabad kopogósra fagyasztani, akkor jó, ha éppen megkeményedett. Az ilyen hús nem kenődik bele a darálóba, könnyebb finomra darálni.
A szalonnát és a húst apró lyukú (kb. 3 mm) darálón ledaráljuk. Ha csak nagyobb lyukú tárcsánk van, érdemes többször áthajtani.
A darált hús a fűszerekkel és a jéghideg vízzel finom péppé turmixoljuk. Ha kell annyi vizet adhatunk hozzá, hogy sűrűn folyó masszánk legyen
Ha puhább állományú felvágottat készítünk, lehet bele 1-2 evőkanál keményítőt és annyi további vizet adni, hogy lágy masszát kapjunk.
Mikor már jó pépes, hozzáadjuk a sót és újra jól összedolgozzuk a masszát, hogy a só egyenletesen belekeveredjen. Ezt a műveletet is a legjobb a botmixerrel csinálni. Amikor a só belekerült láthatóan sűrűsödni kezd a massza és ragacsossá válik. Ez nagyon fontos.
Az elkészített massza nem tárolható és nem is fagyasztható!
Most pedig fogjuk a sonkaprést és adagoljuk bele a kész húspépét. Egyszerre ne sokat tegyünk, hogy a felesleges levegőt ki tudjuk nyomkodni. Én a nyomkodáshoz befogtam egy merőkanalat, azzal nyomkodtam a húst bele a présbe. Rétegenként rakosgatjuk a pépet és nyomkodjuk ki a levegőt.
Mikor a massza elfogyott, rátesszük a sonkaprésre a rugós belső lapot, ez fogja abárolás közben nyomva tartani a párizsit, szalámit. Majd rákerül a teteje, és beletesszük a hőmérőt is.
Fogjuk a nagy fazekunkat, beleállítjuk a sonkaprést, felengedjük vízzel. Nagyon fontos, hogy a víz az abárolás alatt végig addig legyen, amíg a présben van a húsunk, mert máskülönben nyers marad az a rész, amit nem ér a meleg víz.
Kezdjük el melegíteni a fazékban a vizet. Figyeljük a hómérőt.
A párizsit 75-80 fokon kell abárolni 2 órán keresztül.
Mikor elkészültünk az abárolással, akkor kivesszük a fazékból a sonkaprést, bele állítjuk hideg vízbe, hogy gyorsan lehűljön, majd a prést hűtőbe tesszük.
Másnap kivesszük a párizsit a présből és szeletelhető, fogyasztható is.
Ketté is választhatjuk,és zöldségesre is csinálhatjuk az egyiket.
A kész felvágottat 4-5 napig tárolhatjuk a hűtőszekrényben!
Csirkehússal:
1/2 kiló darált csirkemell
2 tojásfehérje
200 mili liter tejszín
1 gerezd zúzott fokhagyma
1 evőkanál liszt
só, fekete bors
Jól összekeverjük az összes hozzávalót. Veszünk egy sütőpapírt. Ráhalmozzuk a húsmasszát. Feltekerjük kolbász formára. Majd beletekerjük a lezárt sütőpapírt ezüstpapírba. Lezárjuk, mint a cukorkákat a két végén megtekerve. Spárgával 3 – 4 helyen átkötjük. Forrásban lévő vízben főzzük 35 – 40 percet. Kivesszük a vízből. 1 órát hűlni hagyjuk. Majd lehűtjük a hűtőszekrényben. Hűtés után jól szeletelhető.
összedolgozod, majd golyókat csinálsz belőle, és belecsavarod mindjárt egy szál baconszalonnába. Ebből az adagból nekem 16 db lett, 200 fokos sütőben, 30 perc alatt készen van.
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű
1. A sertéskarajt felszeleteljük. 2. A mustárt, az olajat a lime levét és a fűszereket összekeverjük. Ezzel jól bedörzsöljük a húsokat. A fokhagymagerezdeket összezúzzuk és elos...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű
1. A szűzpecsenyét lehártyázzuk, 12 érmére vágjuk, kissé kiverjük, megsózzuk, de meg is borsozhatjuk. 2. A burgonyát megtisztítjuk, és kb. 3 milliméter vastag karikákra vágjuk. Le...
Elkészítési idő: 1 h Nehézség: Közepes