Nos, ennyi fánk történelmi kitekintés után, megmutatom, nálam hogy készül a szalagos fánk. Nálunk a fánk elengedhetetlen velejárója a lekvár, ilyenkor szoktuk az igazi ínyencségeket is elővenni.
Hozzávalók: 30 dkg liszt, 1 tojás és 1 tojás sárgája, 1 dl tej, 3,3 dkg olvasztott vaj (azért ennyi, mert nemes egyszerűséggel levágom a 10 dkg-os vaj harmadát), 5 dkg porcukor, 1 púpos mokkáskanál szárított élesztő, 2 evőkanál rum
olaj a sütéshez, porcukor, lekvár a tálaláshoz
A lisztet beleszitálom a dagasztótálba, a közepébe beleöntöm a langyos tejet, beleszórom a porcukrot és az élesztőt, majd 20 percig békén hagyom. Az élesztő elkezd ébredezni ennyi idő után és ekkor hozzáadom az egy egész tojást és egynek a sárgáját, a rumot és az olvasztott vajat. Alaposan kidagasztom, a liszten nagyon sok múlik, így volt már rá példa, hogy pici liszt kellett még hozzá, de csak nagyon apránként szabad ilyenkor hozzátenni, ha szükséges. Egy rugalmas, kicsit keményebb tészta kell legyen a végeredmény. Fél órát meleg helyen kelesztem, lisztezett felületen kinyújtom úgy kisujjnyira (az én kisujjam 4 mm :) ), utána egy 4,5 cm átmérőjű szaggatóval szoktam kiszaggatni, így 20-25 fánk jön ki belőle. Letakarom és fél órát hagyom a konyhapulton, utána sütöm. Forró, de nem túl forró olajban, a forrósítás után picit visszaveszem alatta hőt. Először a pulton felfelé álló felük kerül az olajba, kb 2 percre, utána fordítom. Én nem szoktam letakarni.
Élesztőt felfuttatom tejjel,pici liszttel és cukorral. Összekeverem a többi hozzávalóval és kelesztem.
Elkészítési idő: 1 Nehézség: Könnyű
Az élesztőt a langyos, cukros tejben felfuttatjuk, hogy habos legyen a teteje. Amíg az élesztő fut, addig a túrót összekeverjük a vajjal (amit jó ha egy kicsit megmelegítünk, ho...
Elkészítési idő: Nehézség: Közepes
Az élesztőt 50 ml langyos vízben, kevés cukorral felfuttatjuk. A többi hozzávalót tálba mérjük, hozzáöntjük az élesztőt és a maradék vízzel lágy, szinte galuskaszerű tésztát dagas...
Elkészítési idő: Nehézség: Közepes