A tészta hozzávalói:
- 150 ml tej
- 1 kávéskanál cukor
- 20 g friss élesztő
- 245 g teljes kiőrlésű liszt
- 105 g finomliszt
- 1 tojás
- 40 g olvasztott vaj
- 1 citrom reszelt héja
- 12 g 1:4 édesítő
Az összeállításhoz:
- 180 g darált dió
- 180 g olvasztott vaj
- 30 g 1:4 édesítő
A vaníliasodó hozzávalói:
- 600 ml tej
- 3 tojássárgája
- 30 g 1:4 édesítő
- 10 g keményítő
- ½ vaníliarúd kikapart magja
◾️A tésztához a tejet a cukorral meglangyosítjuk és belemorzsoljuk az élesztőt.
◾️A liszteket átszitáljuk, majd hozzáadjuk a többi alapanyagot, az élesztős tejet és kézzel vagy géppel kidagasztjuk.
◾️Ezután meleg helyen, lefedve kb. 1 órát kelesztjük.
◾️Ezalatt a diót az édesítővel összekeverjük.
◾️Egy 26 cm-s tortaformát vékonyan kivajazunk és megszórjuk az édes dióval.
◾️Ha megkelt a tészta, lisztezett felületen kicsit átgyúrjuk és kinyújtjuk.
◾️Közepes méretű korongokat szaggatunk belőle.
◾️Először az olvasztott vajba majd a dióba forgatjuk őket és a formába rakosgatjuk a korongokat (lehet egymásra is tenni őket).
◾️Meleg helyen újabb 30 percet kelesztjük még.
◾️A sütőt 175°-ra előmelegítjük és 25-30 perc alatt megsütjük a galuskát.
◾️A sodóhoz a tojások sárgáját, az édesítőt, a vaníliarúd kikapart magját és a keményítőt pici tejjel kikeverjük.
◾️A többi tejet felmelegítjük, majd folyamatosan kevergetve hozzáadjuk a tojásos masszát.
◾️Ezután picit besűrítjük és el is készültünk.
3x-os adaghoz nagyjából 1 l tej
Elkészítési idő: Nehézség: Nehéz
A hozzávalókból fánktésztát készítünk. erősen kidolgozzuk, s utána pihentetjük amíg jól megkel. Az "egérkéket" kávés- vagy evőkanállal forró olajba szaggatjuk, s mindkét oldalon me...
Elkészítési idő: 1,5 óra Nehézség: Közepes
Az élesztőt, negyedliter (langyos) tejet és 2 kávéskanál cukrot keverjük össze annyi liszttel, amennyit felvesz, kavarjuk meg jó hígan hagyva és tegyük kelni. Ha megkelt, a vajat...
Elkészítési idő: 1+1 óra Nehézség: Közepes