6-8 l húsleveshez:
1 db szép fácánkakas
2 db marha velőscsont (szarvas velőscsont, is kiváló, ha van)
Zöldségek:
8 db szép száll sárgarépa (ha kissebbek, több kell)
6 db szép nagy petrezselyemgyökér
1 nagy zeller
1 nagy fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
1db paradicsom
stb. Minél több benne a zöldség, annál jobb. :-)
Fűszerek:
6-7 szem szegfűbors vagy 6-7 db szegfűszeg
8 szem tarka bors, fekete bors
2-3 ek só
4 szem borókabogyó
1 kk gyömbérpor vagy 1 körömnyi friss gyömbér
1 csokor petrezselyemzöld
Idény jelleggel:
1-2 kalap gomba
kelbimbó
borsó
1 szelet zöldpaprika
1-2 rózsa karfiol
karalábé
Betétként:
külön edényben megfőzött csigatésztát ajánlom hozzá
Annál ízletesebb, minél többféle zöldség van benne. Semmiképp ne használj ételízesítőt, meglátod megéri!
A megtisztított fácánt megmossuk, és a fazék aljára fektetjük.
A 2 db velőscsontot keskenyebb felével beékeljük a fácánnal a fazék alján. (Erre azért van szükség, hogy a velő lehetőleg ne csússzon ki a csontból.)
A fazekat ezután felengedjük 3/4 részéig hideg vízzel. Feltesszük főni, sózzuk, és beletesszük a fűszereket és az egy fej hagymát hámozva, de egészben, valamint a fokhagyma gerezdeket is szintén egészben, ezeket lehet héjastól is.
A levest közepes lángon elkezdjük főzni, amint felmelegedett levesszük a lángot annyira, hogy csak épp buggyanjon a leves. A húslevest mindig sokáig, nagyon lassan kell főzni. Hamarosan észrevesszük, hogy szépen feljött a fácánlevesünk tetejére a hab. Várunk 5 percet, és főzés közben egy teaszűrő segítségével leszedjük a habot. A kimert fűszereket újakkal pótoljuk.
Megtisztítjuk a zöldségeket. A kisebb zöldségeket egészben, a nagyobbakat két ujjnyi vajtag hasábokra vágjuk, és így tesszük majd a leveshez.
A levest minimum 3 óra hosszat főzzük, a zöldségeket pedig az utolsó órára tesszük csak bele a készülő levesbe. Én a 12-re készülő levest 8-kor teszem fel, 10.30 kor teszem bele a zöldségeket, és fél 12-kor zárom le. A fácánnak vajpuhának kell lennie. A húsból a csontokból ezalatt szépen kifőnek az ásványi anyagok, ezért az ilyen levesnek gyógyító ereje van.
A levest tálalás előtt negyed óráig pihentetni kell, ilyenkor szépen letisztul, nem is muszáj leszűrni, de egyébként teaszűrőn keresztül szokás leszűrni.
A leveshúst külön tányéron a zöldségekkel mellékelve tormával mustárral tálaljuk a levessel egy időben.
A velőscsontot óvatosan egy húsfogó csipesszel kiemeljük a levestből tányérra borítjuk, és ha nem csusszant volna ki magától, kiütjük vagy kikaparjuk a csontból. Pirítóson sóval borssal fogyasztjuk, meleg előételként.
Olívaolajon megpároljuk a vöröshagymát, majd rádobjuk a fokhagymát és rögtön utána a pirospaprikát. Gyorsan ráöntjük a felkockázott paradicsomokat, hogy le ne égjen a pirospaprika...
Elkészítési idő: 50 perc Nehézség: KönnyűA zöldbabot tisztítsd meg, s vágd kb. 2 centis darabokra, majd sós vízben főzd puhára. Közben az olajjal és a liszttel készíts zsemleszínű rántást, ebbe előbb keverd bele a fin...
Elkészítési idő: 40perc Nehézség: Könnyű1. Míg az aprólék felenged, egy csomó petrezselyem zöldet és egy diónyi vöröshagymát apróra vágunk. 2. Az olajban a hagymát megfuttatjuk, majd a mirelit zöldséget beletéve, néh...
Elkészítési idő: Nehézség: NehézA csirkét egy nagy lábasba rakjuk és felöntjük vízzel. Sózzuk, felfőzzük majd a habot leszedjük a tetejéről. Hozzááadjuk a sárgarépát, a finomra vágott vöröshagymát, a zellerszára...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű