500 gramm liszt
2,5 dl tej
1 tojás
5 dkg lágy vaj
25 gramm friss élesztő (vagy 1 zacskó szárított) Mind a két féleképpen megcsináltam , sok különbséget nem vettem észre a frisstől lazább lett a tészta kelesztéskor .
2 evőkanál cukor
fél teáskanál só
A tejet meglangyosítom, belekeverem az élesztőt és a cukrot ha a friss élesztővel csinálom , ha a szárítottal akkor azt a liszthez keverem utólag . Hozzákeverem a tojást, lágy vajat majd az egészet összedolgozom a liszttel elkevert sóval.( ha szárított élesztős verziónál a sót a többi hozzávalóhoz keverjük először , mert só és élesztő nem találkozhat )
Összekeverem dagasztom , míg egy gombóccá össze nem áll,
sima felületű tésztává dagasztom, félreteszem, letakarom. Kelesztem kb 45 percet . ( sütöbe tettem keleszteni 30 fokra mert úgy láttam a szárított élesztősnek kell a meleg , ezért kezdtem új tésztába friss élesztővel , de végülis sikerült száritottal is csak később kelt meg a tészta . )
A dobozt jelen esetemben a hengereimet ( nem alufóliába teszem , mert első sütésnél nem akart lejönni a kalács pedig olajjal is lekentem . Hanem bevizeztem a hengereket és szilikonos sütőpapírt tekertem rá , amit már nem kellett olajozni és sütés után simán kitudtam húzni a hengert , és középről a papírt .
Az összeállítás
Ha a tészta megkelt, lisztezett deszkán ujjnyi vastag téglalappá nyújtom. A téglalapot egy pizzavágóval vagy éles késsel kétujjnyi vastag csíkokra vágom.
Fogok egy csíkot, majd a doboz végéből kiindulva kissé ferde irányban a dobozra tekerem. Vagy az egész tésztát 6 fele osztom , hengeresre sodrom és úgy tekerem fel .
Ha a doboz másik végére értem, a kalácsot a deszkára fektetem, és nyitott tenyerekkel kicsit meggörgetem a deszkán, hogy a csíkok közötti rés eltűnjön. A kalácsokat megkenem olajjal és fahéjas cukorba forgattam .
Sütés. Na igen itt is 2 féleképpen kezdtem sütni de rájöttem aztán A hengereket egy sütőpapírral bélelt tepsire állítjuk és 200 fokra légkeverés előmelegített sütőbe rakjuk. .Kb 15 perc sütésre van szüksége a tésztának amíg aranybarna lesz.
2 dkg élesztőt 2, 5 dl tejben 4 dkg cukorral felfuttatunk, majd hozzáadunk 2 tojás sárgáját, 15 dkg margarint, egy csipet sót és 40 dkg lisztet. Jól kidolgozzuk, majd 45 percig l...
Elkészítési idő: 65 perc Nehézség: Könnyű
1/2 kiló lisztből, 7 tojássárgájával, kis sóval, 3 deka, kevés tejbe áztatott élesztővel, 3 deka porcukorral, kb. 2,5 deci tejjel rétestészta keménységű tésztát gyúrunk. Jól kidolg...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű
A fenti hozzávalókból 10 perc alatt szép sima tésztát dagasztunk. Lehet géppel, de én kézzel csináltam. Kiolajozott edényben 1 órát kelesztjük, majd belehelyezzük a tepsibe. A...
Elkészítési idő: 100 perc Nehézség: Közepes